سایت انفجار : مبارزه یا پرواز؟ چرا مغزهای غارنشین ما گیج می شوند


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

در یک سال که همه گیر ، رکود اقتصادی ، ناآرامی نژادی و انتخاباتی بود که با هجوم جمعیت به پایتخت آمریکا به اوج خود رسید ، ما با عوامل استرس زا روبرو شده ایم که پیش از سال 2020 هرگز تصور نمی کردیم. علل و تأثیرات آن بر سلامتی استرس به طور گسترده ای مورد بحث قرار گرفته است به عنوان یک ابزار گسترده برای مقابله با اضطراب فزاینده ای که در زندگی روزمره احساس می کنیم. اما کورتیزول ، در میان مهمترین هورمونهای استروئیدی بدن ، که در راس پاسخ استرس ما قرار دارد ، تا حد زیادی یک رمز و راز باقی مانده است. آیا واقعاً پاسخ جنگ یا پرواز ما با اجداد ماقبل تاریخ ما گره خورده است؟ آیا دنیای مدرن ما فراتر از عملکرد قدیمی سیستم غدد درون ریز ما تکامل یافته است؟ این چیزی است که ما می دانیم.

غریزه غارنشین؟

کورتیزول ، همراه با اپی نفرین و نوراپی نفرین ، سیستم عصبی سمپاتیک بدن را فعال می کند و باعث ایجاد پاسخ های فیزیولوژیکی می شود که باعث تسریع در تنفس ، انقباض رگ های خونی ، گشاد شدن مردمک چشم و کند شدن سیستم هضم می شود. به آن a می گویند مبارزه یا پرواز پاسخ ، و به شما این امکان را می دهد که عضلات با قدرت بیشتری واکنش نشان دهند و سریعتر حرکت کنند ، و ما را برای جنگیدن یا فرار آماده می کند. آلن گودمن، یک انسان شناس بیولوژیکی در کالج همپشایر در آمهرست ، MA ، استرس را در انسان های ماقبل تاریخ مطالعه می کند. وی موافقت می کند که کورتیزول و کل سیستم واکنش استرس حاد یک طرح تکاملی است.

گودمن می گوید: "این یک سیستم پستانداران باستانی است که برای محافظت از جمع آوری شکارچیان سازگار شده است."

با این حال ، دستیابی به میزان استرس روزانه انسان های ماقبل تاریخ دشوار است ، زیرا ما نمی توانیم خون آنها را ببینیم ، و کورتیزول به خوبی حفظ نمی شود. پژوهش منتشر شده در مجله بین المللی پالئوپاتولوژی، به تجمع کورتیزول در مومیایی های 2000 ساله پرو پرداخت و "مواجهه مکرر با استرس" را یافت. یک خلبان کوچک دیگر مطالعه از همان جمعیت دریافتند که نمونه های مو حاکی از شرایط اجتماعی ، فیزیولوژیکی و محیطی است "که به شدت تحت تأثیر استرس قرار می گیرند." گودمن می گوید ، این تحقیق دارای کاستی هایی است. نویسندگان این مطالعه نمی توانند تغییرات شیمیایی در نمونه ها را با گذشت زمان رد کنند و ما مطمئن نیستیم که چگونه تجمع در مو با خون مطابقت دارد.

گودمن ترجیح می دهد شاخص های اسکلتی استرس قبل از تاریخ را بررسی کند زیرا تولید کورتیزول همچنین می تواند بر متابولیسم استخوان و دندان تأثیر بگذارد. وی از حدود سال 1200 میلادی ، هنگام انتقال از شکار و جمع آوری به کشاورزی ، جمعیت های باستان را در دره رودخانه ایلینوی مطالعه می کند.

گودمن می گوید: "مینای دندان مانند پیاز رشد می کند و شما می توانید از لایه های دندان سالهای فشار بدن را تشخیص دهید."

تحقیقات وی نشان دهنده واکنش استرسی است که احتمالاً ناشی از حرکت از شکار و جمع شدن به ساختمان تمدنها و استقرار جامعه است.

"زندگی پیچیده تر می شود زیرا ساختارهای اجتماعی دارای یک سلسله مراتب هستند" او می گوید.

با داشتن و نداشتن ، برندگان و بازندگان ، استرس پیچیده تر می شود و دیگر محدود به تهدیدهای فوری نمی شود. گودمن این نکته را در دندان ها متوجه می شود که انسان ها جوامعی را تحت سلطنت رئیسان بنا می کنند.

اگرچه با رویش دندانهای دائمی رشد مینای دندان متوقف می شود ، اما یک رشد سریع ، معروف به دیسپلازی مینا، در زمان یخ زده است مانند حلقه های یک درخت ، می توانید سالهایی را ببینید که زندگی پراسترس بود. گودمن می گوید ، این نیز یک مدل ناقص است زیرا عفونت و سو mal تغذیه نیز می تواند بر تولید مینا تأثیر بگذارد. اما گودمن پس از گذراندن حرفه خود برای مطالعه این جمعیت ، گمان می کند که احتمالاً ترکیبی از هر سه نفر باشد. او می گوید استرس واضح است که از طلوع زمان وجود داشته است اما امروز پاسخ ما طولانی تر شده و در بعضی موارد ، ناسازگار.

بیماری مزمن و تولید کورتیزول

در جمعیت های باستان سطح بالای کورتیزول به معنای سلامتی است ، اساساً نشان می دهد که یک انسان هنوز می تواند برای زنده ماندن رقابت کند ، اما در جمعیت های مدرن می تواند فاجعه باشد. سودا سشادری، استاد مغز و اعصاب و بنیانگذار موسسه Glenn Biggs برای بیماریهای آلزایمر و نورودژنراتیو در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سان آنتونیو ، ارتباط بین بیماریهای تخریب عصبی و سطح بالای کورتیزول را مطالعه می کند. به گفته وی ، سطح کورتیزول باید در طول روز متفاوت باشد ، بیشترین میزان آن هنگام صبح که بیشترین فعالیت را داریم و در اواخر شب که باید خواب باشیم ، کمترین میزان را دارد. اگر سطح صبح تغییر نکند یا بیش از حد افزایش یابد ، تولید کورتیزول می تواند سایر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

سشادری می گوید: "فعال شدن مزمن جنگ یا پرواز می تواند در مناطقی از مغز مشکل ایجاد کند."

او پژوهش در ژورنال منتشر شده است عصب شناسی، نشان داده است که کسانی که سطح کورتیزول صبح آنها بالاتر است ، احتمالاً در قسمت هایی از مغز که مسئول حفظ حافظه هستند مانند هیپوتالاموس ، که می تواند شاخص اولیه زوال عقل و بیماری آلزایمر باشد ، دچار مشکل می شوند. سطح مزمن کورتیزول همچنین با فشار خون بالا ، بیماری قلبی ، اضطراب و افسردگی ارتباط دارند.

کاهش سطح کورتیزول

سشادری می گوید ، مردم با درجات مختلف فعال سازی کورتیزول به استرس پاسخ می دهند ، بخشی از آن بر اساس ژنتیک و بخشی بر اساس تجربیات زندگی است. "بیش از حد فعال" شدن درگیری یا فرار به خصوص در اوایل کودکی ، با واکنش های اغراق آمیز به استرس در اواخر زندگی مرتبط است.

سشادری می گوید: "این یک چرخه معیوب است ، هرچه بیشتر در معرض استرس قرار بگیرید ، احتمال واکنش اغراق آمیز به آن وجود دارد."

برای والدین ، ​​نظارت بر پاسخ به استرس می تواند مادام العمر برای کودکان داشته باشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که به نظر می رسد مدیتیشن نیز باعث کاهش سطح کورتیزول می شود بازخورد زیستی، روشی که ضربان قلب ، تنفس ، امواج مغزی ، انقباضات عضلانی و تعریق را کنترل می کند و به بیماران امکان می دهد تا در لحظه به شاخص ها پاسخ دهند ، آگاهی ایجاد کنند و پاسخ استرس آنها را کند کنند. علاوه بر این ، ورزش مواد شیمیایی مثبت خود را برای مقابله با کورتیزول مانند دوپامین ، نوراپی نفرین و سروتونین تولید می کند.

گودمن و سشادری هر دو اتفاق نظر دارند که جنگ یا گریز در هر دو جمعیت مدرن و قبل از تاریخ وجود دارد. اما این هدف این است که به انسان کمک کند سریع در مقابل یک تهدید جسمی واکنش نشان دهد و سپس با مرگ از قلم مو خود بخندد ، نه اینکه تمام شب را بخاطر یک خطر قابل درک که هرگز اتفاق نمی افتد ، بخورد.

"مشکل انسان این است که ما موجوداتی نمادین هستیم و دائماً در شرایطی که وجود نداشته باشد معنی پیدا می کنیم" مردخوب می گوید

کارشناسان ادعا می کنند کورتیزول هنوز هم در حفظ امنیت ما در دنیای مدرن نقش مهمی دارد. اما نکته مهم این است که به جای ترسیدن مداوم ببر سبرتوت تصور شده از گوشه و کنار ، تهدیدات شما را کم می کند.

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *