بازی انفجار : به گفته ستاره شناسان ، کلاس جدید سیاره می تواند در اطراف سیاهچاله ها شکل بگیرد


سایت بازی انفجار,بازی, انفجار

سیاهچاله های فوق العاده از هیجان انگیز ترین و گیج کننده ترین اشیاء جهان هستند. این اجسام غول پیکر و عظیم هستند که در قلب اکثر ، شاید همه کهکشان ها قرار گرفته اند. در واقع ، آنها ممکن است دانه هایی باشند که از آن همه کهکشان ها رشد می کنند.

سیاهچاله های فوق العاده حداقل صد هزار برابر جرم خورشید ما هستند. آنها غالباً توسط ابرهای ضخیم گاز احاطه شده اند که انرژی عظیمی از خود تابش می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، به آنها هسته های فعال کهکشانی گفته می شود. کشف خواص این ابرها و ساکنان کنجکاو آنها ، یک تمرین مداوم برای اخترفیزیکدانان است.

اکنون محققان پدیده جدیدی را مورد بررسی قرار می دهند - تصور اینکه سیارات می توانند در ابرهای غبار و گاز اطراف سیاهچاله های فوق العاده تشکیل شوند. سال گذشته ، Keichi Wada در دانشگاه کاگووشیما در ژاپن ، و یک زن و شوهر از همکاران نشان دادند که تحت شرایط خاصی سیارات باید در این ابرها تشکیل شوند. این سیارات سیاه چاله ، یا پتوهایی که تیم از آنها می نامند کاملاً برخلاف هر سیاره معمولی نیست و احتمال وجود یک کلاس کاملاً جدید از اشیاء را برای اخترشناسان در این مورد بالا می برد.

دیسک protoplanetary

نظریه که معمولاً در مورد شکل گیری سیاره مورد قبول است این است که در دیسک پروتوپلانتری گاز و غبار در اطراف ستاره های جوان رخ می دهد. هنگامی که ذرات گرد و غبار به هم می آیند ، آنها به هم می چسبند تا توده های بزرگتری تشکیل دهند که در هنگام گردش ستاره ، گرد و غبار بیشتری را جذب می کنند. سرانجام ، این توده ها به اندازه کافی بزرگ می شوند تا سیاره شوند.

وادا و همكاران می گویند روند مشابهی باید در اطراف سیاهچاله های فوق العاده رخ دهد. این مناطق با ابرهای عظیمی از گرد و غبار و گاز احاطه شده اند که برخی از شباهت ها به دیسک های پروتوپلانتری در اطراف ستاره های جوان را دارند. با ابر در گردش سیاهچاله ، ذرات گرد و غبار باید جمع شوند و به هم بپیوندند و توده های بزرگتری را تشکیل دهند که در نهایت تبدیل به پتو می شوند.

مقیاس این فرآیند در مقایسه با تشکیل سیاره معمولی گسترده است. سیاه چاله های فوق العاده ، حداقل صد هزار برابر جرم خورشید ما بسیار عظیم هستند. اما ذرات یخ فقط می توانند در جایی شکل بگیرند که به اندازه کافی خنک باشد تا ترکیبات فرار متراکم شوند.

به نظر می رسد که در حدود 100 تریلیون کیلومتر از خود سیاه چاله فاصله داشته باشد ، در مدارهایی که حدود یک میلیون سال طول می کشد. تولد روی پتو چند و خیلی دور از هم نیست!

در مرحله بعد این تیم در نظر گرفت که چطور ممکن است این اجساد بزرگ شوند. یک محدودیت مهم سرعت نسبی ذرات گرد و غبار در ابر است. ذرات آهسته در حال حرکت می توانند به هم برخورد کرده و به هم بچسبند ، اما اجزای پر سرعت در برخورد سریع با سرعت مرتباً از هم جدا می شوند. وادا و همكاران محاسبه كردند كه اين سرعت حساس بايد كمتر از حدود 80 متر در ثانيه باشد.

در عین حال ، میزان برخورد باید به اندازه کافی بالا باشد تا بتواند در طول حیات یک هسته فعال کهکشانی ، شکل گیری پتوها را تصور کند ، که شاید صد میلیون سال باشد. این تنها یک پارامتر کوچک از فضای که در آن می تواند پتو تشکیل شود ، باقی می ماند ، مگر اینکه یک عامل دیگر وجود داشته باشد که باعث تشکیل پتانسیل می شود.

تمرکز کار فعلی تیم فقط روی چنین عاملی است: تأثیر تابش بر ابر غبار. تشعشعات حاصل از یک هسته فعال کهکشانی تمایل دارد ذرات گرد و غبار را از سیاهچاله دور کند و باعث ایجاد "باد" ثابت از مواد تازه برای شکل دهی پرده شود.

هسته فعال کهکشانی

مثلاً ودا و همكار ، تأثیر بسزایی دارند. در این شرایط ، پتوها سریعتر رشد می کنند و می توانند به اندازه 3000 برابر جرم زمین برسند (فراتر از آن به اندازه کافی انبوه هستند تا کوتوله های قهوه ای تشکیل دهند). بدون این باد گرد و غبار ، پتوها تا بیش از شش برابر جرم زمین رشد نمی کنند. وادا و همكارانش می گویند: "نتایج ما نشان می دهد كه در طول عمر خود می توان پتوی اطراف هسته های فعال كهكشان فعال درخشندگی نسبتاً كم ایجاد كرد."

آنچه که این اجساد شبیه خواهند بود ، یک سؤال باز است. وادا و همكاران می گویند كه آنها نمی توانند غول های گازی مانند مشتری یا نپتون باشند. آنها می گویند: "پاکت گازی پتو باید در مقایسه با توده پتو بسیار ناچیز باشد." و نه آنها شبیه زمین خواهند بود. تیم اضافه می کند: "پتوها فوق العاده با سیارات نوع زمین متفاوت هستند."

فعلاً کار کاملاً نظری است و چشم انداز مشاهده پتو زیاد به نظر نمی رسد. نزدیکترین هسته کهکشانی فعال ، Centaurus A ، 11 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد ، بسیار فراتر از محدوده جستجوهای موجود در سیاره زمین ، که تنها چند هزار سال نوری طول دارد.

اما اگر پتو وجود داشته باشد ، سوال بعدی این است که آیا آنها ممکن است از زندگی پشتیبانی کنند. دقیقا این سوال پس از اکران فیلم بوجود آمد در میان ستارگان، که شامل یک سیاره به طور بالقوه قابل سکونت در مدار یک سیاه چاله بود. پاسخ: احتمالاً اینطور نیست ، اگرچه این دلیلی نیست که ستاره شناسان جلوی نگاه خود را بگیرند. شکار پتو مبارک!


Ref: arxiv.org/abs/2007.15198: شکل گیری "پتو" از غبارهای گرد و غبار در اطراف سیاهچاله های فوق العاده سیاه در کهکشان ها

بازی انفجار شرطی
بهترین سایت بازی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *