سایت انفجار : آیا اندازه اثر در روانشناسی بی معنی است؟


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

مقاله جدیدی از Nick J. Broers از دانشگاه ماستریخت استدلال می کند که اندازه تأثیرات اندازه گیری شده در آزمایش های روانشناسی اساساً بی معنی است.

“اندازه اثر” به سادگی اندازه یک اثر است. به عنوان مثال ، اگر نشان دهم که دادن یک سیب به دانش آموزان قبل از امتحان به طور متوسط ​​5٪ نمره را افزایش می دهد ، می توانم بگویم که اندازه تأثیر سیب ها 5٪ بود.

در سالهای اخیر روانشناسان بیشتر به اندازه های اثر علاقه مند شده اند. تلاش های موفقی برای تشویق گزارش اندازه های استاندارد شده در مقالات روانشناسی انجام شده است و اکنون این مورد در برخی از مجلات برجسته اجباری است.

استدلال برای گزارش اندازه اثر جذاب است. در ابتدایی ترین سطح ، اندازه اثر به ما اطلاع می دهد که آیا پدیده ای آنقدر بزرگ است که جالب باشد. اگر یک اندازه کوچک به اندازه کافی بزرگ اندازه گیری شود ، یک اثر کوچک می تواند از نظر آماری قابل توجه باشد ، اما اکثر افراد می گویند که یک اثر کوچک خیلی مهم نیست.

ذهن الهی

ماهیت رابطه بین ذهن و بدن انسان مورد بحث و کنجکاوی طولانی قرار گرفته است. این حکاکی مس قرن هفدهم ، ایده ای از چگونگی اختلاط تخیل و حواس توسط “جهان” “ذهن الهی” را به تصویر می کشد. کوربیس

با این حال ، طبق گفته برورز ، یک مشکل اساسی در تفسیر اندازه اثر در روانشناسی وجود دارد. مسئله این است که نظریه های روانشناسی بسیار کمی است پیش بینی هر اندازه اثر خاص و اگر نظریه ها اندازه اثر را پیش بینی نکنند ، نمی توان از اندازه اثر برای قضاوت در مورد اعتبار نظریه ها استفاده کرد.

برورز نظریه های روانشناختی را “نظریه های کلامی” می نامد ، زیرا در مقایسه با نظریه های مثلاً فیزیک ، که پیش بینی های کمی خاصی را ارائه می دهند ، کاملاً کیفی هستند.

برورز از مثال تئوری ناهماهنگی شناختی استفاده می کند. یکی از پیش بینی های این نظریه این است که اگر مردم برای بدست آوردن آن تلاش کنند ، چیز بیشتری را می دانند. دو آزمایش آزمایشی اولیه ناهماهنگی شناختی شواهدی را برای اثر پیش بینی شده ، با اندازه های اثر استاندارد بسیار مشابه ، در حدود 7/0 = d پیدا کردند.

تطابق نزدیک این اندازه های اثر ممکن است شواهدی دقیق و دقیق برای این نظریه به نظر برسد ، اما برورز مخالف است:

وسوسه انگیز است که باور کنیم مکاتبات نزدیک نتایج ، اطلاعات کمی واقعی درباره تأثیر کاهش ناهماهنگی را در اختیار ما قرار می دهد. اما در اینجا مهم است که بدانیم نظریه کلامی که این آزمایشات را الهام گرفته است [had] در مورد عملکرد ناهماهنگی شناختی چیزی کمکی برای گفتن وجود ندارد.

بروکر اشاره می کند که این دو آزمایش حتی به لحاظ کمی دقیق طراحی نشده اند. به عنوان مثال ، یکی از مقیاس 5 نمره ای و دیگری از مقیاس 20 نمره ای برای اندازه گیری نتیجه (قدردانی) استفاده می کند ، به نظر می رسد هیچ دلیلی برای این انتخاب ها وجود ندارد.

خودسرانه بودن مقیاس های نتیجه ، بیانگر بی تفاوتی محققان نسبت به هر نتیجه کمی است که ممکن است در این مطالعه ایجاد کند. تنها هدف از تعیین کمی امکان پذیر کردن بود [significance testing] برای پیش بینی نظری ترتیبی. بنابراین باید نتیجه گرفت که اندازه اثرات مشاهده شده خارج از طرح تحقیقاتی که در آن تاسیس شده اند معنی ندارند.

بنابراین این برای تحقیقات روانشناسی به چه معناست؟ برورز از نوعی روانشناسی خنثی به اندازه اثر حمایت می کند ، که در آن مهم نشان دادن اهمیت آماری اثرات تحت شرایط آزمایشی متنوع است. به عبارت دیگر ، “تکرارهای مفهومی” مهمتر از اندازه اثر هستند:

انباشت واقعی دانش نظری در افزایش تدریجی ارتباط عملی اصول روانشناختی نظری نهفته است. همانطور که تعداد تکرارهای مفهومی موفقیت آمیز یک مطالعه چند برابر می شود ، دامنه کاربرد این اصول روانشناختی به تدریج افزایش می یابد ، و این تئوری اساسی را قوی تر و قانع کننده تر می کند.

تکرارهای مفهومی در سالهای اخیر مطبوعات بدی را تجربه کرده اند ، خصوصاً در میان طرفداران گزارش اندازه اثر ، بنابراین بحث بروکر ممکن است برخی از پرها را به هم بزند (اگرچه از تکرارهای مفهومی نیز ستایش شده است).

به نظر من ، این یک مقاله قابل تأمل است ، اما من فکر نمی کنم بروکر با این احتمال که حتی یک تئوری کلامی ادعای ضمنی درباره اندازه اثر دارد ، دست و پنجه نرم می کند.

من فکر می کنم هر نظریه کلامی حاوی ادعای نانوشته “… و این تأثیر بی اهمیت نیست”. فرض کنید تئوری من اثری را پیش بینی کرده است و این اثر به طور مداوم مشاهده می شود اما بسیار کوچک است (01/0 = d). بسیاری از مردم نتیجه می گیرند که نظریه من این است نه به هیچ وجه معنی دار درست است و ارزش بررسی بیشتر را ندارد.

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *