سایت انفجار : تئوری بازی شکار تمدن های بیگانه را فقط روی یک ستاره متمرکز می کند


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

این س ofال که آیا باید به ستاره ها پیام ارسال شود ، با مشکل روبرو است. ترس بزرگ ، تمدن پیشرفته تری را با نیت شیطانی جذب می کند. چرا باید ریسک کرد؟

در حقیقت ، مفسران مختلف اظهار داشته اند كه این ترس ممكن است پارادیوكس معروف فرمی را توضیح دهد كه می پرسد چرا از تمدنهای دیگر چیزی نشنیده ایم. پاسخ این است که یا افراد دیگری وجود ندارد یا بهترین استراتژی برای بقا سکوت است که مبادا تمدن پیشرفته تری شما را پیدا کند و نابود کند.

اما یک سوال جالب این است که آیا پارادوکس را می توان به روش دیگری حل کرد؟ اکنون ایمون کرینز در دانشگاه منچستر انگلیس می گوید با استفاده از تئوری بازی برای تعیین بهترین روش جستجو و برقراری ارتباط با تمدن های فرازمینی از پارادوکس جلوگیری می شود.

همین استراتژی همچنین زمینه نامزدهای سیاره فراخورشیدی را که ارزش بررسی دقیق برای تماس احتمالی را دارند به طرز چشمگیری محدود می کند. در حقیقت ، كرینز می گوید این روند جستجو برای سیارات فراخورشیدی قابل سكونت را كاهش می دهد كه باید فقط برای تماس با یكی در نظر گرفته شود.

نظریه بازی

ایده اصلی در رویکرد کرینز قابلیت شناسایی متقابل است. این تصور این است که بارورترین راه برای جستجوی زندگی بیگانه جستجوی مکان هایی است که یک مشاهده گر شانس دیدن آنها را داشته باشد. او می گوید: "قابلیت شناسایی متقابل یک رویکرد نظری بازی است که هدف آن افزایش احتمال برقراری ارتباط بین دو تمدن دارای توانایی SETI است."

البته هر دو طرف به اطلاعات مختلفی دسترسی خواهند داشت. این امر توسط عواملی مانند درخشندگی ستاره مادر تعیین می شود که می تواند سیگنال را از سیاره ، مدار سیاره خارج و غیره باتلاق یا پنهان کند. بنابراین قابلیت شناسایی متقابل همیشه متقارن نیست.

همچنین ممکن است تمدن دیگری به دنبال همان نوع سیگنالی نباشد که ما بدنبال آن هستیم. در واقع ، می تواند اطلاعاتی وجود داشته باشد که وجود ما را آشکار می کند و ما از آنها بی خبریم. اگر تمدن دیگری به دنبال این باشد ، بعید است که با آنها ارتباط برقرار کنیم.

بنابراین بهترین استراتژی محدود کردن جستجوهای ما به سیارات فراخورشیدی است که به شما اجازه می دهد تمدن به همان روشی که ما به دنبال آنها هستیم ، به دنبال ما باشد. در این صورت ، هر دو اطلاعات مشترکی دارند. کرینز این "اطلاعات مخرج مشترک" را می نامد.

با پیدا کردن چنین سیاره فراخوانی ، این سوال پیش می آید که چه کسی باید با چه کسی تماس بگیرد. هر دو طرف ممکن است تصمیم بگیرند که اختیار قسمت بهتری از شجاعت است و سکوت اختیار کنند. اما در غیر این صورت ، پس تئوری بازی پیشنهاد می کند که طرفی که بیشترین اطلاعات مخرج را دارد ابتدا باید صحبت کند. "مسئولیت انتقال به عهده حزب با برتری است [common denominator information] درباره طرف دیگر ، "می گوید Kerins.

این حداقل تئوری است. Kerins ادامه می دهد تا آن را در بایگانی سیارات فراخورشیدی ناسا اعمال کند که در حال حاضر شامل 74 سیاره فراخورشیدی در مناطق قابل سکونت ستاره های اصلی آنها است.

طبق قانون قابلیت شناسایی متقابل ، بهترین مکان برای جستجوی سایر تمدن ها در زیرمجموعه سیارات فراخورشیدی است که می توانند زمین را با همان روش مشاهده کنند. محبوب ترین راه برای لکه بینی سیارات فراخورشیدی جستجوی کم نور شدن ستاره اصلی هنگام عبور یک سیاره از مقابل آن است.

واضح است که فقط کسری از سیارات فراخورشیدی دیگر با منظومه شمسی همسو می شوند تا زمین را از مقابل خورشید ببینند. ستاره شناسان این منطقه را منطقه ترانزیت زمین می نامند. و معلوم شد که ما فقط سیاره فراخورشیدی قابل سکونت را در این منطقه می شناسیم.

این K2-155d است. این یک ابر زمین است که در منطقه قابل سکونت ستاره ای به نام K2-155 در صورت فلکی گاو می چرخد. با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر در سال 2018 به همراه دو سیاره خواهر که در منطقه قابل سکونت نیستند کشف شد.

اولین تماس

اما آیا باید با آنها تماس بگیریم یا برعکس؟ رویکرد نظری بازی کرینز پاسخ می دهد. از آنجا که K2-155d یک ابر زمین در اطراف یک ستاره نسبتاً درخشان است ، برای ما بیشتر از زمین برای آنها قابل مشاهده است. او می گوید: "در این حالت ، مسئولیت نظریه بازی به عهده ما است تا به K2-155d منتقل شود."

بنابراین اگر تمدنی در K2-155d از حساب مشابهی استفاده می کند ، باید منتظر تماس ما باشد. اینکه آیا ما آن تماس را برقرار می کنیم یا خیر هنوز یک سوال دشوار است.

این رویکرد نظری بازی هنوز کاندیدایی را که مسئولیت تماس با ما را دارد مشخص نمی کند. اما کرینز می گوید این به این دلیل است که ستاره های درخشندگی کمتری که به احتمال زیاد میزبان این نامزدها هستند هنوز به خوبی بررسی نشده اند.

البته این با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. در واقع ، او محاسبه می کند که کهکشان راه شیری هزاران سیاره فراخورشیدی را هم در منطقه قابل سکونت و هم در منطقه ترانزیتی زمین که می توانند معیارهای تئوری بازی را برای تماس بالقوه داشته باشند ، در خود جای دهد.

البته ، هیچ یک از اینها به معنای وجود تمدن در هر یک از این سیارات فراخورشیدی نیست. فقط اگر این کار را انجام دهند ، بهترین فرصت تماس را دارند.

در حال حاضر ، فقط یک مسئله زمان است که ما یک سیاره فراخورشیدی را پیدا می کنیم که مسئولیت آن با ما است و می توانند با ما تماس بگیرند. تنها کاری که باید انجام دهیم تماشا و انتظار است. البته مگر اینکه آنها همین کار را انجام دهند.


مرجع: قابلیت شناسایی متقابل: یک استراتژی هدفمند SETI که از پارادوکس SETI جلوگیری می کند arxiv.org/abs/2010.04089

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *