سایت انفجار : دوران تاریکی چقدر تاریک بود؟


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

خواه این ایده باشد که انبوهی از بربرها در سراسر قاره ای که قرن ها تحت سلطه رومی ها بود ، بی نظیر باشند ، یا این تصور که علم و هنر 300 سال از یخ زدگی عبور کرده است ، مفهوم عصر تاریک همیشه تخیل را تیتر می کند.

در حقیقت ، بخش بزرگی از آنچه که دوران را می سازد تاریک از نظر مدرن ، فقدان نسبی اطلاعات باقی مانده است. اما آنچه که ما نمی دانیم همیشه حداقل به اندازه آنچه می دانیم جالب بوده است. آیا پادشاه آرتور واقعاً وجود داشته است ، چه رسد به اینکه شوالیه های خود را برای یافتن جام مقدس بفرستد؟ آیا هرگز قهرمان افسانه ای به نام Beowulf وجود داشته است و چه مدت داستان او قبل از ظهور قدیمی ترین نسخه خطی موجود در قرن 10 وجود داشته است؟

البته ، عصر تاریک نیز به دوره ای کمتر از قهرمانانه در تاریخ اشاره دارد که گویا با کمبود فرهنگ و هنر ، اقتصاد بد ، شرایط زندگی بدتر و نبود نسبی فناوری جدید و پیشرفت های علمی همراه است. در حالی که این دوره همچنان شیفته علاقه مندان به تاریخ ، محققان و طرفداران خیال است که به دنبال پیوند ملموسی با قهرمانان افسانه ای-تاریخی مورد علاقه خود هستند ، به دلیل برخی مفاهیم و مفروضات ، اصطلاح “عصر تاریک” در میان محققان جدی عمدتا از استفاده خارج شده است. ساخته شده توسط کسانی که اولین بار استفاده از آن را تبلیغ کردند.

جولیا اسمیت ، استاد تاریخ قرون وسطی در کالج All Souls دانشگاه آکسفورد می گوید: “امروز هیچ دانشگاهی از آن استفاده نمی کند – زیرا در واقع یکی از جذاب ترین و پر جنب و جوش ترین دوره هایی است که ما هر ساله دانش جدیدی را در مورد آن کشف می کنیم.”

بیایید نگاهی دقیق به آن جنبه های دوره ای بیندازیم که محققان معمولاً از آنها به عنوان قرون وسطی اولیه برای جدا کردن ، تاریکی از نور یاد می کنند.

سایه های امپراتوری ها

منشأ اصطلاح “عصر تاریک” در سوابق تاریخی کمی مبهم است ، اما به طور معمول در مقابل ستایش استفاده می شود در مقایسه با دانش و فرهنگی که پس از زوال و سقوط آنها وجود داشت ، از دستاوردهای درخشان فرهنگی امپراتوری های یونان و روم انبوه شد.

آلبان گوتیه ، استاد تاریخ قرون وسطی در ، می گوید: این مفهوم در عصر روشنگری آغاز شد ، زمانی که بسیاری از دانشمندان آن روز به دستاوردهای بزرگ معماری رومیان اشاره کردند و آنها را با بازگشت به ساختارهای ساده تر چوب دوره بعد مقایسه کردند. دانشگاه کان-نورماندی در فرانسه. همچنین بر خلاف تمدن های قرن نوزدهم در اروپا و آمریکا به ایده یک دوره تاریک و بربرانه اشاره شد.

گوتیور می گوید: “این عبارت کاملاً غرق در ایده قرن نوزدهم اروپای غربی است که برخی تمدن ها از دیگران برتر هستند ، که شنیدن آن امروز بسیار دشوار است.”

گوتیه معتقد است که این اصطلاح به معنای کاملاً آکادمیک هنوز کاربرد دارد – خصوصاً در مورد مورخان. در حالی که رومی ها از سوابق بسیار خوبی برخوردار بودند ، متون و اسناد تاریخی از قرن 5 و صدها سال پس از آن نسبتاً کم است.

“برای مورخان تاریک است. برای مورخان درک آنچه اتفاق افتاده دشوار است. ”

هنر در تاریکی

اما گوتیه به موارد استثنایی قابل توجهی اشاره می کند. پس از فروپاشی دستگاه رومی ، بسیاری از م institutionsسسات خود مانند مدارس غیر مذهبی را با خود برد ، کلیسای کاتولیک برای ارائه نوعی یادگیری و بورس تحصیلی در بسیاری از مناطق اروپا وارد عمل شد.

وی می گوید: “كلیسا در اروپای غربی و تمام مناطق شمال مدیترانه به بزرگترین عنصر ثبات تبدیل می شود.” راهبان برای کپی کردن بیشتر ادبیات و متون علمی دوره روم و به میزان کمتری از دوره یونان تلاش کردند.

گوتیه می گوید: “مطمئناً آنها یک برنامه مذهبی داشتند ، اما برای پیشبرد این برنامه ، آنها باید زبان لاتین را می دانستند.” “دانستن دستور زبان لاتین به معنای حفظ دانش و یادگیری از متون لاتین بود.”

در همین حال ، در انگلستان ، نبود بسیاری از آثار قابل تأمل که مربوط به این دوره است ، به معنای بیکار بودن جامعه نیست. در واقع برخی از ماندگارترین شخصیت های افسانه ای انگلیس در این دوره ظهور کردند. در آنچه که به یک شاعر قرن 6 میلادی نسبت داده می شود ، اولین اشاره به مشهورترین سلطان قهرمان انگلیس به نوعی مقایسه می شود ، هنگامی که شاعر جنگجو را توصیف می کند که بسیاری از مردم را کشته است ، اما اشاره کرد که این مبارز “هیچ آرتوری نبود” برایان وارد پرکینز ، استاد دانشگاه آکسفورد و نویسنده این مقاله سقوط رم و پایان تمدن. و در حالی که قدیمی ترین شعر سروده شده جنگجو بئوولف تقریباً به قرن دهم می رسد ، برخی از محققان معتقدند این افسانه از سنت های شفاهی گرفته شده است که قدمت آن خیلی زودتر است.

اقتصاد تاریک

یکی دیگر از ویژگی های مشترک مرتبط با عصر تاریکی ، کمبود نسبی معماری یادبود است. شهرها و شهرها دیگر سازه های سنگی جدید و بزرگی نمی ساختند. گوتیه می گوید و بدتر شدن زیرساخت های روم مانند قنات ها احتمالاً بر کیفیت زندگی در شهرها تأثیر داشته است.

در این دوره جمعیت شهرهای بزرگی مانند رم و قسطنطنیه کاهش یافته است. اما گوتیه معتقد است که زندگی روستایی ممکن است واقعاً بهبود یافته باشد ، به ویژه در جزایر کاملاً گران قیمت انگلیس. در دوره روم ، کشاورزان برای حمایت از امپراتوری و شهرهای محلی مجبور به پرداخت مالیات منظم بودند. اما با از بین رفتن دولت ، احتمالاً بار مالیاتی کاهش یافت.

“شهرها و شهرها کوچکتر بودند. برای کشاورزان کمتر لازم بود که تولید کنند و کار کنند تا شهرها را تأمین کنند. »

اما وارد پرکینز می گوید که شواهد باستان شناسی وجود کمی منابع و کالاها را برای افراد عادی نشان می دهد. او می گوید: “راه دیگر ممکن است تاریک باشد ، فقط فقدان شواهد است که احتمالاً نشانه ای از افول اقتصادی است.” در سال 450 ، شواهد اقلام ساده روزمره مانند سکه های جدید ، ظروف سفالی یا کاشی های سقف در بسیاری از مناطق اروپا تا حد زیادی ناپدید شد و تا حدود 700 سال دوباره یافت نشد.

علوم بربری

در مورد این ادعاها که جوامع در این دوره از نظر علمی و فکری گام به عقب برداشتند؟ اگرچه درست است که اروپای غربی به همان اندازه که بعداً نشان می داد ، در تکنولوژی یا علم به موفقیت دست نیافته است ، اما با کمترین انفجار در فرهنگ و یادگیری در جنوب مدیترانه ، با اولین خلافت های اسلامی ، این کاستی ها برطرف شد.

اروپا خود برخی از فن آوری های عملی مانند آسیاب های آبی را حفظ کرده است. از نظر یادگیری ، ایزیدور از سویل ، اسقف اعظم و محقق ، دائرlopالمعارفی از دانش کلاسیک ایجاد کرد ، که در غیر این صورت بسیاری از آنها از دست می رفت ، ریشه شناسی. وارد پرکینز می گوید ، انزوای نسبی جزایر بریتانیا به مردم این امکان را می دهد تا سبک های منحصر به فردی از جواهرات و ماسک های تزئین شده را تولید کنند. برخی از این موارد را می توان امروزه در کاوش باستان شناسی قبور Sutton Hoo در شرق آنگلیا یافت که شامل دفن کشتی وایکینگ ها بود.

اسمیت می گوید: “کمبود نسبی منابع مکتوب با مقادیر زیادی شواهد باستان شناسی قابل تعادل نیست.”

در حالی که ممکن است عصر تاریک با سقوط امپراتوری روم آغاز شده باشد ، دوره قرون وسطایی ، حدود اواخر قرن 8 ، شاهد ظهور رهبرانی مانند شارلمانی در فرانسه است ، که سلطنت آنها بیشتر اروپا را متحد می کند و باعث تداوم می شود. تحت حمایت امپراتوری مقدس روم.

اگرچه اکثر محققان موافقند که به اصطلاح عصر تاریک دوره مشخصی را در بیشتر اروپا نشان می دهد ، اما بسیاری از فرضیاتی که برای اولین بار باعث محبوبیت این اصطلاح شده اند دیگر معتبر نیستند. حتی پایدارترین ایده که دوره نشان دهنده خشونت ، بدبختی و تفکر عقب مانده است نیز تا حد زیادی رد شده است.

وارد پرکینز می گوید: “ایده ای که این روزها کاملاً از مد افتاده این است که تاریک بود زیرا از نظر اخلاقی بدتر بود.” اما این روزها ، او با چاشنی شوخ طبعی تیره خاطرنشان کرد: “همه تقریباً می پذیرند که انسانها همیشه وحشتناک هستند.”

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *