سایت انفجار : مبارزه چندین ساله برای محافظت از ونیز در برابر بلعیده شدن توسط دریا


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

باد تهدید می کرد دریا را در حوالی ونیز ، ایتالیا تحریک می کند و تهدید می کند که جزر و مد را به 4 فوت برساند – سطحی که حداقل 1 فوت بالاتر از حد طبیعی است. در گذشته ، این کافی بود که نیمی از شهر را طغیان کند ، و گردشگران می توانند از طریق سیلاب تا زانو در میدان سنت مارک عبور کنند. اما این روز عادی نبود.

در این شنبه بارانی در اوایل ماه اکتبر ، برای اولین بار ، مقامات از MOSE ، سیستم موانع دریایی متحرک ساخته شده برای محافظت از ونیز در برابر سیل استفاده می کنند.

ونیز در وسط یک خلیج محصور فقط با سه ورودی نشسته است. برای محافظت از ورودی ها ، مهندسان با MOSE ، مخفف Modulo Sperimentale Elettromeccanico ، یا ماژول تجربی الکترومکانیکی به انگلیسی ، ارائه شدند. موس، اتفاقاً ، کلمه ایتالیایی “موسی” است – شخصیت کتاب مقدس که دریای سرخ را از هم جدا کرد.

این سیستم از 78 صفحه تشکیل شده است که به صورت مسطح در کف دریا قرار دارند. در ساعت 8:30 صبح روز 3 اکتبر ، آن صفحات پر از هوا شده و باعث چرخش آنها به حالت ایستاده مانند باز شدن درهای سرداب می شود. اندکی پس از آن ، تالاب ونیز با سه دیواره دریایی به رنگ زرد روشن از دریای آدریاتیک جدا شد.

ظهر ، میدان سنت مارک ، که انتظار می رفت زیر یک فوت آب باشد ، خشک بود. ونیز ، که علیه آن مبارزه کرده است آلکاتا – به معنای واقعی کلمه “آب زیاد” – از قرن پنجم ، سرانجام از جزر و مد محافظت شد.

لوئیجی بروگنارو ، شهردار ونیز به خبرنگاران گفت: “امروز همه چیز خشک است.” “ما دریا را متوقف کردیم.”

تصویری از MOSE در حال کار - Technital

تصویری از MOSE در حال کار. (اعتبار: Technital)

موفقیت MOSE هرگز تضمین نشده است. سیستم کنترل سیل متعلق به یک پروژه زیرساختی است که با فساد ، هزینه های اضافی و تأخیرها روبرو شده است. در سال 2014 ، تحقیقات منجر به دستگیری شهردار و ده ها سیاستمدار و رهبر تجارت شد که ده ها میلیون یورو رشوه در ارتباط با این پروژه داده یا گرفته بودند. و MOSE هنوز تمام نشده است. کار تا پایان سال 2021 ادامه خواهد یافت ، یعنی یک تلاش چند دهه ای برای محافظت از ونیز در برابر دریا.

شهر روی آب

سیل همیشه ونیز را آزار می دهد ، اما در قرن بیستم شدت بیشتری گرفت. وقتی مردم ذخایر آب شیرین مدفون شده در زیر شهر را پایین آوردند ، شروع به غرق شدن کرد. با یک پا افتادن ، در مقابل جزر و مد بسیار آسیب پذیرتر می شود. در سال 1966 ، یک رکورد بیشتر از 6 فوت با رکورد ونیز روبرو شد. این فروشگاه ها را نابود کرد ، به کتابخانه ها آسیب رساند ، آثار هنری بی قیمتی را خراب کرد و 4000 نفر را آواره کرد. طوفان دولت ایتالیا را بر آن داشت تا راهی برای محافظت از شهر بیابد و در سال 1973 ، حفاظت از ونیز به عنوان موضوعی با منافع ملی اعلام شد.

ونیزی ها محیط اطراف خود را برای مدت ها مهندسی کرده و کانال ها را تقویت کرده و جزایر را ساخته اند. آنها برای مقابله با مالاریا در قرن شانزدهم ، مناطق باتلاقی اطراف تالاب را که پشه های ناقل بیماری در آن رونق داشتند ، بازپس گرفتند. اما مهندسی یک مانع دریایی یک چالش خاص را به همراه داشت.

3

میدان سنت مارک در میان جزر و مد آب گرفتگی شد. (اعتبار: مارک هینتسا)

مقامات نیاز داشتند که جزر و مد را از بین ببرند ، اما آنها همچنین می خواستند از ایجاد هرگونه دیوار بزرگ و ناخوشایند دریایی جلوگیری کنند ، هم برای حفظ زیبایی شهر و هم برای جابجایی موجودات دریایی به داخل و خارج از تالاب. در سال 1975 ، آنها پیشنهاد چنین پروژه ای را خواستند ، اما هیچ یک از آنها شرایط لازم را نداشتند.

یک راه حل 6.7 میلیارد دلاری

چند سال بعد ، گروهی از محققان پنج مورد از این پیشنهادها را در یک مفهوم جدید ادغام کردند – مجموعه ای از دروازه های متحرک که هنگام استفاده از آنها پنهان می مانند. در اوایل دهه 1980 ، شرکت Technital کار بر روی این مفهوم را آغاز کرد. در حالی که طراحی کامپوزیت روی صفحه نقاشی به اندازه کافی ساده به نظر می رسید ، مهندسی آن دشوار بود.

فلزات در آب شور خورده می شوند ، بنابراین MOSE باید با قطعات قابل تعویض ساخته شود که بعداً قابل تعویض باشد. دروازه ها همچنین در واکنش به تغییر سریع شرایط آب و هوایی نیاز به باز و بسته شدن سریع داشتند. آماده سازی دیواره های دریا معمولاً روزها و بسته شدن چندین ساعت طول می کشد. Technital قصد داشت این پنجره را فقط به نیم ساعت کوچک کند و به دروازه اجازه می دهد تا در صورت لزوم سریع با هوا پر شود و پس از کاهش جزر و مد آب دوباره پر شود.

4

اتاق کنترل MOSE. (اعتبار: Technital)

“ما مهارت های زیادی آموختیم [engineering, oceanography, materials science] آلبرتو اسکوتی ، رئیس تکنیتال می گوید: “ما فقط یک کشیش را از دست می دادیم.”

نزدیک به دو دهه بعد ، آنها هنوز در حال کار کردن در مورد گره های موجود در سیستم هستند. مقامات اخیراً از فعال کردن MOSE خودداری کردند زیرا پیش بینی نوعی موج قابل کنترل است. در پایان این موج به طور قابل توجهی بیشتر از حد انتظار بود و میدان سنت مارک را طغیان کرد.

Scotti MOSE را با فراری مقایسه کرده است ، یک جواهر دقیق مهندسی ایتالیا. و مانند یک فراری ، MOSE با برچسب قیمت سنگینی عرضه شد. هزینه نهایی آن 5.5 میلیارد یورو (یا 6.7 میلیارد دلار) برآورد شده است. این مبلغ 3.9 میلیارد یورو (4.7 میلیارد دلار) بیش از بودجه است – و هزینه اضافی نگهداری را شامل نمی شود. نگران کننده این است که MOSE می تواند با تغییر آب و هوا منسوخ شود. در بدبینانه ترین سناریوی آب و هوا ، جایی که میزان انتشار گازهای گلخانه ای کنترل نشده باشد ، سطح دریا می تواند در پایان این قرن بیش از 8 فوت افزایش یابد ، بیش از حد کافی برای غلبه بر MOSE.

تهدید رو به رشد

حتی بالا آمدن سطح متوسط ​​دریا می تواند به تالاب ونیز آسیب برساند. سطح بالاتر آب شهر را مجبور می کند تا به طور منظم MOSE را بالا ببرد. به گفته جیووانی سمینارا ، استاد مهندسی در دانشگاه دی جنوا ، اگر موانع به طور مداوم بیدار باشند ، مانع از رسوبات جویبار از دریا شده و مرطوب ها را دوباره پر می کنند.

سمینارا گفت: “افزایش سطح دریا تالاب ونیز را متحول خواهد کرد و ما تالاب ها را از دست خواهیم داد.” این درام واقعی است. “

سیستم های کنترل سیل

(اعتبار: Technital)

در عصر تغییر آب و هوا ، ممکن است ونیز انتخاب کمی داشته باشد. شهرهای سراسر جهان اقدامات مشابهی را برای محافظت در برابر افزایش سطح دریا انجام می دهند. لندن سدی قابل جمع شدن در تیمز ساخته است و هلند برای محافظت از مناطق کم ارتفاع ، سد موج طوفانی ایجاد کرده است. شهر نیویورک نیز مورد مشابهی را در نظر دارد.

سپاه مهندسان ارتش هنگام بررسی چگونگی ساخت دیواره دریایی برای محافظت از نیویورک در برابر طوفان های بزرگ مانند طوفان سندی ، MOSE را مورد مطالعه قرار دادند. اسکاتی گفت ، همانطور که در ونیز ، کف دریا در اطراف نیویورک به اندازه کافی عمیق است که می تواند دروازه های بزرگ متحرک را در خود جای دهد.

اسکاتی گفت ، این شهر برای یک مانع مانند MOSE در نظر گرفته شده است ، اما با توجه به همه چالش هایی که ونیز در زمینه مهندسی و ساخت و ساز با آن روبرو است ، باید به نیویورک هشدار داد ، “درست کردن آن کار ساده ای نیست.”


آگوستینو پترونی برای Nexus رسانه ها، یک سرویس خبری غیرانتفاعی تغییر اقلیم. می توانی دنبالش کنی petroniagostino.


بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *