سایت انفجار : مراقب باشید: اجسام در جهان بزرگتر از آن هستند که به نظر می رسند


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

در حدود 4 میلیارد سال دیگر ، کهکشان آندرومدا با کهکشان ما ، کهکشان راه شیری برخورد خواهد کرد و انفجار درخشان شکل گیری ستارگان را به وجود می آورد. این دقیقاً خبر فوری نیست (با فرض اینکه هر اتفاقی که میلیاردها سال در آینده رخ دهد را می توان از هر نوع “اخبار” دانست). ستاره شناسان از دهه ها پیش در مورد برخورد قریب الوقوع می دانند ، بسیاری از داستانهای مشهور در مورد آن بحث کرده اند و تیمی که با تلسکوپ فضایی هابل کار می کند حتی تصاویر زیبایی از این آتش سوزی قریب الوقوع را در کنار هم قرار داده است.

اما یک ماجرای غیرمنتظره در داستان وجود دارد.

در اوایل این هفته ، محققانی که روی یک پروژه نقشه برداری آسمان به نام AMIGA کار می کردند گزارش دادند که مراحل اولیه برخورد آندرومدا و راه شیری مدتها قبل از رویداد اصلی اتفاق می افتد. برای تماشای سر و صدا کهکشان لازم نیست 4 میلیارد سال صبر کنید. با کمی تقویت بینایی می توانید شاهد وقوع آن باشید همین الان… زیرا برخورد آندرومدا و راه شیری از قبل آغاز شده است.

دلیل اینکه این برخورد چند میلیارد سال زودتر از موعد مقرر رخ داده این است که کهکشان آندرومدا بسیار بزرگتر از آن است که به نظر می رسد. قطر دیسک درخشان و پرستاره کهکشان حدود 120000 سال نوری است و کمی بزرگتر از کهکشان راه شیری است. در سالهای اخیر ، مطالعات عمیق در مورد آندرومدا با استفاده از تلسکوپ های غول پیکر کاک در هاوایی ، جمعیت گسترده ای از ستاره ها را نشان داد که قطر کل کهکشان را به حدود 200000 سال نوری کشانده اند. با این وجود این در مقایسه با آخرین مطالعه هیچ چیز نیست.

نیکولاس لنر از دانشگاه نوتردام و همکارانش تشخیص دادند که هاله آندرومدا – پاکت بیرونی آن از گاز بسیار نازک و داغ ، مانند جو کهکشانی – تا 2 میلیون سال نوری از مرکز آن فاصله دارد. تیم AMIGA همچنین مشخص کرد که هاله به دو لایه تقسیم می شود ، یک لایه داخلی که با انفجارهای ابرنواختر هم زده می شود و یک لایه بیرونی که بسیار نرم و آرام است. در سال های آینده ، گاز حاصل از هاله به آهستگی به آندرومدا می بارد و به تشکیل نسل های بعدی ستاره کمک می کند.

کهکشان راه شیری از نظر اندازه و ساختار به آندرومدا شباهت دارد و هاله کهکشان ما نیز تقریباً مشابه است. قلب به قلب ، آندرومدا 2.5 میلیون سال نوری با راه شیری فاصله دارد. اگر هر کهکشان هاله ای داشته باشد که از هر جهت 1 تا 2 میلیون سال نوری گسترش یابد ، لمس این دو اجتناب ناپذیر است. ادغام بزرگ در حال انجام است.

اگر بتوانید گستره کامل کهکشان آندرومدا را مشاهده کنید ، به طرز حیرت انگیزی در آسمان بزرگ به نظر می رسد. دیسک کهکشان به صورت لکه ای فازی با عرض تقریباً یک چهارم درجه (تقریباً نیمی از عرض ماه کامل) با چشم غیر مسلح و کمی بیشتر از دوربینی به نظر می رسد. تصاویر با نوردهی طولانی که از طریق تلسکوپ گرفته می شود ، بازوهای مارپیچی ضعیف و بیرونی را نشان می دهد که اندازه آن را تا اندازه ای بیش از سه درجه در عرض افزایش می دهد.

با استفاده از نور 43 اختروش دور ، ستاره شناسان توانستند هاله عظیمی را که در اطراف کهکشان آندرومدا و دیگر کهکشان های دیگر در کیهان وجود دارد ، نقشه برداری کنند. (اعتبار: NASA / ESA / E. Wheatley)

با استفاده از نور 43 اختروش دور ، ستاره شناسان توانستند هاله عظیمی را که در اطراف کهکشان آندرومدا و دیگر کهکشان های دیگر در کیهان وجود دارد ، نقشه برداری کنند. (اعتبار: NASA / ESA / E. Wheatley)

هاله آندرومدا حتی از بزرگترین تلسکوپ ها به طور مستقیم قابل مشاهده نیست. لنر مجبور شد با تماشای نور 43 کوازار دور که از بخشهای مختلف هاله می درخشد ، آن را به صورت شبح مطالعه کند. اما اگر چشمان شما بتواند درخشش پراکنده را از بین تمام آن گازهای گرم و حباب در اطراف آندرومدا تشخیص دهد ، بیش از 60 درجه عرض به نظر می رسد: به طور کامل دیده می شود ، کهکشان آندرومدا بیش از یک سوم مسیر آسمان را کشیده است!

شهود انسانی به شما می گوید که اجرام نجومی دور باید در آسمان کوچکتر از اجسام مجاور ظاهر شوند. اما شهود هنگام برخورد با مقیاس ها و ساختارهای ناشناخته جهان دوردست ، معمولاً راهنمای شنیعی است. در منظومه شمسی ما فقط خورشید ، ماه و ستاره دنباله دار گاه به گاه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. سیارات فقط نقطه هستند. چشم خود را به یک تلسکوپ بگذارید و می توانید سیارات را به دیسک های کوچک گسترش دهید ، اما قمرها و سیارک ها نقطه هستند. فراتر از منظومه شمسی ما حرکت کنید تا به ستاره های دیگر نگاه کنید ، و شما … نقاط بسیار بیشتری خواهید گرفت.

هرچند حتی دورتر بروید و همه چیز تغییر می کند. با افزایش مقیاس فاصله ، مقیاس اجسام موجود در آنجا حتی سریعتر افزایش می یابد ، بنابراین بسیار بزرگتر به نظر می رسند. کهکشان راه شیری یک مورد دراماتیک است که به آن اشاره دارد. به عنوان نواری از نور قابل مشاهده است که کل آسمان را دور می زند. حتی اگر آنها هزاران سال نوری با ما فاصله داشته باشند ، بازوهای کهکشان ما بسیار بزرگتر از هر ساختار قابل مشاهده ای در منظومه شمسی هستند.

با دور شدن از زمین ، این الگو ادامه می یابد. نزدیکترین خوشه اصلی کهکشان ، خوشه Virgo است که شامل حدود 1500 کهکشان است. آنقدر وسیع است که کل صورت فلکی را پر می کند و از آن پس نامگذاری شده است. خوشه Virgo بخشی از یک گردهمایی بزرگتر ، Supercluster Virgo است که شامل راه شیری ما است. Supercluster Virgo ، به نوبه خود ، زیرمجموعه ای از ابرخوشهرهای حتی بزرگتر به نام Laniakea ، یکی از بزرگترین ساختارهای جهان شناخته شده است.

لانیاکا چقدر بزرگ است؟ حتی اگر منطقه مرکزی آن حدود 250 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد ، تقریباً تا نیمه آسمان امتداد دارد. “Laniakea” در هاوایی به معنای “آسمان عظیم” است و آنها شوخی نمی کنند.

برای انصاف در گوشه گوشه کوچک جهان ، باید اشاره کنم که من کمی تقلب کرده ام. در منظومه شمسی ما فقط اجسام منفرد با ساختار گسسته (جامد ، مایع ، گاز یا پلاسما) را در نظر گرفته ام ، اما در جهان دوردست محیط های گسترده کهکشان ها و مجموعه کهکشان ها را شامل شده ام. اگر همین استاندارد را برای منظومه شمسی اعمال کنید ، در اینجا هم همه چیز بزرگتر می شود.

گرد و غبار و یونهای دنباله دار NEOWISE از روی زمین به راحتی قابل مشاهده بودند ، حتی اگر خود دنباله دار (حفره) آنقدر کوچک بود که حتی تلسکوپ فضایی هابل هم نتوانست آن را حل کند. (اعتبار: NASA / ESA / STScI ، Q. Zhang ، Z. Levay)

گرد و غبار و یونهای دنباله دار NEOWISE از روی زمین به راحتی قابل مشاهده بودند ، حتی اگر خود دنباله دار (حفره) آنقدر کوچک بود که حتی تلسکوپ فضایی هابل هم نتوانست آن را حل کند. (اعتبار: NASA / ESA / STScI ، Q. Zhang ، Z. Levay)

به عنوان مثال ، دنباله دار روشن اخیر NEOWISE را در نظر بگیرید. قسمت جامد دنباله دار بسیار کوچک است و بیش از 5 کیلومتر عرض ندارد ، اما گاز و گرد و غباری که از ستاره دنباله دار جوشیده است – ردپای محیطی آن – یک میلیون بار دورتر گسترش یافته است. به تعبیری ، زمین نیز مانند یک دنباله دار عمل می کند. میدان مغناطیسی سیاره ما با ایجاد یک دم مغناطیسی که می تواند تا 10 میلیون کیلومتر دورتر از خورشید باشد ، یک اختلال مخروطی شکل در باد خورشیدی ایجاد می کند.

جرم مشتری 318 برابر جرم زمین است و همچنین دارای یک میدان مغناطیسی بسیار بزرگتر و قدرتمندتر است. این میدان در کنار هم ، بیش از 2 میلیون کیلومتر از کره زمین امتداد دارد. اگر این میدان با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد ، تقریباً چهار برابر ماه کامل پدیدار می شود! و این فقط عرض است. مانند میدان زمین ، توسط مشتری خورشید به سمت یک دم طولانی به طول صدها میلیون مایل به سمت مشتری حرکت می کند. مغناطیسی مشتری بسیار عظیم است که می تواند تا مدار زحل امتداد یابد. وقتی اواخر امسال این دو سیاره به صف می شوند ، ممکن است دم مشتری دقیقاً در صورت زحل بچرخد.

در همین حال ، خورشید خود حبابی عظیم از پلاسمای مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می کند که هلیوسفر نامیده می شود. این حباب سرانجام در برابر ماده محیط بین ستاره ای قرار می گیرد. لبه بیرونی این حباب که هلیوپاوز نامیده می شود ، 10 تا 20 میلیارد کیلومتر (دادن یا گرفتن) از همه جهات امتداد دارد. زمین و سایر سیارات در اعماق هلیوسفر می چرخند ، بنابراین می توان گفت که خورشید ما را از هر جهت احاطه کرده است.

روز یا شب ، هر جهت به بخشی از خورشید اشاره دارد. راه فراری نیست چشمان شما نمی تواند آن را ببیند ، اما ماموریت IBEX ناسا می تواند از هر طرف پاکت خورشیدی را که ما را احاطه کرده است ، مشاهده کند.

زمینه مایکروویو کیهانی بزرگترین چیزی است که می توانیم در جهان مشاهده کنیم. یا کوچکترین است؟ (اعتبار: ESA / Planck)

زمینه مایکروویو کیهانی بزرگترین چیزی است که می توانیم در جهان مشاهده کنیم. یا کوچکترین است؟ (اعتبار: ESA / Planck)

اما صبر کن یک ساختار کیهانی گریزناپذیر دیگری وجود دارد که کاملاً ما را احاطه کرده است: پس زمینه مایکروویو کیهانی ، تابش برجای مانده از انفجار بزرگ. در پس زمینه مایکروویو ، بسیار کوچک و بسیار بزرگ یکی می شوند. تابش به همه جا وجود دارد زیرا هر بخشی از فضای اطراف شما (از جمله آن بخشی که اکنون اتفاق می افتد) زمانی بخشی از بیگ بنگ بود.

هنگامی که جهان تازه هچ شده بی نهایت کوچک بود ، تابش در همه جا وجود داشت. 370،000 سال پس از انفجار بزرگ ، 370،000 سال پس از انفجار بزرگ ، هنگامی که به اندازه کافی خنک شد ماده و تابش به صورت جداگانه پیش رفت. و امروز ، 13.7 میلیارد سال بعد ، تابش هنوز هم در همه جا وجود دارد. هنگامی که ستاره شناسان تابش را ترسیم می کنند ، آنها در حال بررسی لبه قابل مشاهده جهان و در عین حال شروع فشرده گرم و متراکم آن هستند.

حداقل در این یک نمونه ، ممکن است بگویید که جهان بسیار (بسیار ، بسیار ، بسیار) کوچکتر از آنچه که به نظر می رسد ، است.


برای دریافت اخبار علمی و تأملات ، در توییتر مرا دنبال کنید: coreyspowell


بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *