سایت انفجار : چرا این سیگنال اخیر که به نظر می رسد از پروکسیما قنطورس می آید تقریباً چنین نبود


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

در تاریخ 29 آوریل 2019 ، تلسکوپ رادیویی پارکز در استرالیا شروع به لیست کردن سیگنال های رادیویی از نزدیکترین همسایه خورشید ، پروکسیما قنطورس ، با فاصله بیش از 4 سال نور کرد. این تلسکوپ به دنبال شواهدی از شراره های خورشیدی بود و بنابراین 30 دقیقه قبل از آموزش مجدد روی یک کوازار دور برای کالیبراسیون مجدد و پس از آن به عقب گوش داد.

در کل ، این تلسکوپ 26 ساعت داده جمع آوری کرده است. اما هنگامی که ستاره شناسان آن را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کردند ، متوجه چیزی عجیب و غریب شدند – یک لحن خالص با فرکانس 982.02 مگاهرتز که پنج بار در داده ها ظاهر شد.

این سیگنال اولین بار سال گذشته در سال گزارش شد روزنامه گاردین، یک روزنامه انگلیسی این مقاله این احتمال را مطرح كرد كه این سیگنال شواهدی از یك تمدن پیشرفته در پروكسیما قنطورس ، یك ستاره كوتوله قرمز است كه شناخته شده است دارای یك سیاره به اندازه زمین است كه در منطقه قابل سكونت خود در حال چرخش است.

اما محققان به طور مداوم این احتمال را نادیده می گیرند و می گویند حداقل ، قبل از نتیجه گیری ، حداقل باید سیگنال را دوباره مشاهده كرد. در واقع ، علیرغم جستجوهای مختلف ، سیگنال دوباره دیده نشده است.

اکنون امیر سراج و آبراهام لوب از دانشگاه هاروارد در کمبریج ، ماساچوست ، احتمال اینکه این سیگنال از یک تمدن مستقر در پروکسیما قنطورس آمده ، حتی بدون مشاهده دیگری را محاسبه کرده اند. آنها می گویند شانس آنقدر کم است که به طور موثر احتمال را رد می کند – به شرط معتبر بودن فرضیاتی که در محاسبات خود ارائه می دهند.

هوش فرازمینی

سیگنال جدید توسط محققان در پروژه Breakthrough Listen ، همکاری بین المللی ستاره شناسان که در جستجوی شواهدی از اطلاعات فرازمینی بودند و توسط میلیاردر یوری میلنر تأمین می شود ، پیدا شد. آنها سیگنال Breakthrough Listen Candidate 1 یا BLC1 را صدا کردند.

این سیگنال جالب است زیرا تن های باریک بطور کلی در طبیعت وجود ندارد ، که بجای آن تمایل به تولید نویز باند پهن دارد. اما BLC1 تمام خصوصیات یک علامت فنی را دارد – یکی از این تمدن ها از تمدنی با توانایی تکنولوژیکی نشات می گیرد.

تا حد زیادی محتمل ترین منبع زمین است. بیشتر سیگنال های این نوع به سرعت به تداخل رادیویی تلفن های همراه نزدیک ، اجاق های مایکروویو ، اتومبیل های عبوری ، هواپیماها و ماهواره ها و موارد دیگر نسبت داده می شوند.

اما تیم تجزیه و تحلیل این سیگنال هنوز منبع واضحی پیدا نکرده اند. و آنها می گویند که فرکانس سیگنال با گذشت زمان اندکی تغییر می کند ، پدیده ای که مطابق با سیگنال یک بدن چرخان یا مدار است. این باعث افزایش فریب ها شده است.

بنابراین کار سراج و لوب به موقع است. رویکرد آنها مبتنی بر اصل کوپرنیک است ، این ایده که زمین هیچ جای ممتازی در جهان ندارد و در هیچ زمان خاصی نیست ، بنابراین مشاهدات انجام شده از اینجا غیر معمول از مشاهدات انجام شده در هر جای دیگر جهان نیست.

این اصل گذشته ای داستانی دارد. این نام از نام ستاره شناس قرن 14 میلادی ، نیکولاوس کوپرنیکوس گرفته شده است که اظهار داشت زمین در مرکز جهان نمی نشیند و در عوض به دور خورشید می چرخد. تقریباً 30 سال پیش ، ستاره شناس ریچارد گوت از همین اصل استفاده کرد تا با اطمینان 95 درصدی نشان دهد که گونه های ما حداقل 200000 سال اما بیش از 8 میلیون سال زنده نمی مانند.

ایده اصلی این است که بشریت آغاز داشته و سرانجام به پایان خواهد رسید. ما در حال حاضر جایی در جدول زمانی در این بین می نشینیم اما در مکان یا زمان خاصی نیستیم ، خصوصاً در نزدیکی آغاز یا انتها. از نظر ریاضی بعید به نظر می رسد در 2.5 درصد اولیه وجود بشریت و نه در 2.5 درصد نهایی باشیم. بنابراین با اطمینان 95 درصدی ، باید در وسط قرار بگیریم.

سپس فقط مسئله شکاف اعداد است. ما می دانیم که گونه ما حدود 200000 سال قدمت دارد که باید حداقل 2.5 درصد از کل گونه باشد. این با 95 درصد اطمینان حاکی از آن است که بشریت باید حداقل 200000 سال دیگر وجود داشته باشد اما بیش از 8 میلیون سال بیشتر نباشد.

در واقع ، گوت از همان استدلال استفاده كرد تا نشان دهد كه شانس یافتن شواهدی از زندگی هوشمند در جاهای دیگر كهكشان ما بسیار ناچیز است ، حتی اگر تصور كنیم كه این تمدن ها باید وجود داشته باشند. با توجه به اینکه فقط بیش از صد سال است که ما قادر به رادیو هستیم ، احتمال همپوشانی این دوره با قابلیت مشابه تمدن دیگر بسیار ناچیز است. گوت می گوید: “جستجوی هدفمند رادیویی از 1000 ستاره اطراف به احتمال زیاد موفقیت آمیز نخواهد بود.”

سراج و لوب همین استدلال را برای احتمال همپوشانی قابلیت رادیویی تمدن ما با قابلیت تمدن دیگری در پروکسیما قنطورس اعمال می کنند. و اعداد امیدوار کننده نیستند. آنها نتیجه می گیرند که اگر نامزد دستیابی به موفقیت پیشرفت 1 توسط یک تمدن پیشرفته از نظر فناوری تولید می شد ، این امر با هشت مرتبه اندازه اصل کوپرنیک را نقض می کرد. سراج و لوب می گوید: “این امر ، پیشینی گوش دادن به نامزد 1 (BLC1) را به عنوان یک سیگنال رادیویی فناوری از سیستم آلفا قنطورس رد می کند.”

نظریه Panspermia

در واقع ، با توجه به تعداد زیاد سیارات بالقوه قابل سکونت در کهکشان ، این ایده که دو ستاره همسایه باید همزمان از تمدن های پیشرفته میزبانی کنند بسیار غیر ممکن است.

مگر اینکه عوامل دیگری در کار باشد. یکی از این عوامل پان اسپرمیا است – این ایده که زندگی از فضا گرفته شده است. این باعث می شود ستاره های همسایه همزمان زندگی پیشرفته داشته باشند. با این حال ، این استدلال با واقعیت پیچیده است که حیات در زمین حدود 4.5 میلیارد سال پیش قبل از همسایگی خورشید و پروکسیما قنطورس روی زمین ظاهر شده است.

البته ، اصل کوپرنیک نمی تواند این احتمال را که سیگنالی که در پارکز از تمدن دیگری شنیده می شود ، کاملاً نفی کند. فقط احتمال اینکه این یک سیگنال سرگردان از منشا زمینی باشد ، به احتمال زیاد سفارشات زیادی است. در این میان ، تمام اخترشناسان می توانند تلسکوپ های رادیویی خود را به سمت Proxima Centauri برگردانند و منتظر بمانند.

مرجع: اصل کوپرنیک BLC1 را به عنوان یک سیگنال رادیویی فن آوری از سیستم آلفا قنطورس رد می کند: arxiv.org/abs/2101.04118

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *