سایت انفجار : Apophis: سیارک Doomsday یا فقط یک سنگ فضایی در حال عبور؟


بازی بوم شرطی:بازی انفجار

سیارک Apophis در بالای لیست اجسام بالقوه خطرناکی قرار دارد که ممکن است روزی به زمین برخورد کنند. و در ماه مارس ، سیارک اندازه ناو هواپیمابر آخرین مسیر نزدیک خود به زمین را قبل از سال 2029 انجام خواهد داد ، سالی که منجمان یک بار فکر می کردند که آیا این سیاره ما را هدف قرار می دهد یا خیر. اکنون می دانیم که Apophis به این زودی ها به زمین برخورد نخواهد کرد ، اما پروازهای آینده همچنان فرصت نسبتاً کمیابی را برای مطالعه از نزدیک سنگ فضایی فراهم می کند.

با نزدیک شدن این سیارک ، همچنین یک تصادف از مقابل یک ستاره نسبتاً درخشان عبور می کند و به ستاره شناسان آماتور اجازه می دهد وارد عمل شوند. یکشنبه ، 21 فوریه ، حدود ساعت 11:50 بعد از ظهر به وقت مرکزی ، آپوفیس از روی صورت یک ستاره دور حرکت می کند و آنچه را که اخترشناسان آن را غیبت می نامند ایجاد می کند. این مانند یک نسخه کوچک است که وقتی ماه زمین خورشید را گرفت ، اتفاق می افتد. چنین غیبت هایی فرصتی بزرگ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اندازه ، شکل و ترکیب اجرام سیاره ای است.

در قرن گذشته ، غیبت ها طیف وسیعی از بینش ها را درباره اشیا dist دور به دست آورده است که کشف آنها از زمین دشوار بوده است. به عنوان مثال جو ضعیف پلوتو و حلقه های اورانوس هر دو وقتی که این سیارات ستاره های دور را غیب می کردند کشف شد.

و به همین دلیل محققان منجمان آماتور را فرا می خوانند تا در 21 فوریه تلسکوپهای خود را بیرون بکشند و تلاش کنند تا پنهان کاری Apophis را بگیرند.

چگونه Apophis را مشاهده کنیم

شرکت تلسکوپ یونیستلار مقاله ای با دستورالعمل های دقیق در مورد آن تهیه کرده است نحوه مشاهده Apophis غیبت به دلیل مشخصات تراز ، فقط از یک خط بسیار نازک و پیچ در پیچ قابل مشاهده در سطح زمین از شمال غربی اقیانوس آرام تا غرب آفریقا قابل مشاهده خواهد بود.

کمبود رصدخانه های اصلی در این مسیر به این معنی است که بعید است تلسکوپ های حرفه ای از منظر خوبی برخوردار شوند. در گذشته ، ستاره شناسان با استفاده از رصدخانه Arecibo در پورتوریکو سایر پروازهای نزدیک Apophis را به تصویر می کشیدند. اما بعد فروپاشی آرسیبو، محققان برای یافتن سایر روشهای مطالعه سیارک نزدیک به زمین مانده اند.

با این حال ، لشکرهایی از منجمان آماتور در طول مسیر پنهان کاری وجود دارد ، همه با تلسکوپ حیاط خلوت. و دوربین های مورد استفاده در تلسکوپ های مدرن اکنون به اندازه کافی پیشرفته هستند که بسیاری از آنها می توانند نور ستاره را کاهش دهند ، حتی اگر چشم انسان از طریق چشمی متوجه آن نشود. ستاره شناسان می توانند داده های دانشمندان شهروند در سراسر جهان را با هم ترکیب کنند و سعی کنند از این سیارک اطلاعاتی بدست آورند.

آپوفیس

مشاهدات راداری از سیارک Apophis ، از جمله موارد انجام شده از سال 2012 ، به پالایش مدار سنگ فضایی کمک کرده است. (اعتبار: NASA / JPL-Caltech)

سیارک Apophis

آپوفیس در سال 2004 پس از مشاهدات مشهور شد که تقریباً 3 درصد احتمال دارد که در آوریل 2029 به زمین بخورد ، بدنام شد. این ممکن است خیلی نگران کننده به نظر نرسد ، اما این احتمال در مقایسه با احتمال تأثیر دیگر شناخته شده بسیار زیاد است سیارک های بزرگ

ستاره شناسان همچنین فکر کردند که احتمال کمی وجود دارد که آپوفیس از چیزی به نام “سوراخ کلید” گرانشی عبور کند. این منطقه کوچک از فضا بین زمین و ماه تقریباً نیم مایل طول می کشد. اما اگر قرار باشد آپوفیس از آن عبور کند ، می توان مدار سیارک را به اندازه کافی تغییر داد تا بتواند آن را در مسیر برخورد مستقیم با زمین قرار دهد.

با این وجود در سال های پس از آن ، ستاره شناسان نشان داده اند که بسیار خطرناک است که آپوفیس در دهه های آینده به زمین برخورد کند. در سال 2029 ، با خیال راحت حدود 19،800 مایل (31،900 کیلومتر) از سطح زمین عبور خواهد کرد ، طبق گفته ناسا. اما این هنوز به اندازه کافی نزدیک است که بین ما و برخی از فضاپیماهای مدار زمین قرار گیرد.

مطالعه سیارک های نزدیک زمین

سیارک های کوچک غالباً از کنار زمین عبور می کنند ، اما به ندرت اتفاق می افتد که جسمی به این بزرگی تا این حد نزدیک شود.

عبور نزدیک دیگری از آپوفیس در سال 2036 اتفاق می افتد ، اما مشاهدات منجمان در سال 2012 ، از جمله محققان در دفتر برنامه شیar نزدیک زمین ناسا ، به رد احتمال حمله کیهانی کمک کرده است.

شانس قابل توجه بعدی برخورد آپوفیس با زمین تا آوریل 2068 اتفاق نمی افتد ، زمانی که احتمال هنوز کم است 1 در 150،000. به علاوه، نتایج منتشر شده در این ماه ممکن است این شانس را حتی بیشتر کاهش دهد.

بنابراین ، چرا ستاره شناسان اینقدر مشتاق مشاهده آپوفیس هستند؟

حتی اگر احتمال برخورد مخرب کم باشد ، احتمالاً سیارک های دیگری مانند آپوفیس هنوز در انتظار کشف هستند. این سنگ فضایی بخشی از یک گروه بزرگتر به نام سیارکهای Atens است که همگی از مدار زمین عبور می کنند. در نتیجه ، بسیاری از آنها به طور بالقوه خطرناک در نظر گرفته می شوند.

و برای تمام مطالعات Apophis در طول سال ها ، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد آن وجود دارد ، از جمله مدار دقیق آن. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند مسیر حرکت آن را طی نیم قرن آینده کمی تغییر دهد. و گرچه این سیارک به اندازه کافی بزرگ است که در صورت برخورد با ما به سیاره ما آسیب جدی می رساند ، اما همچنین به اندازه کافی کوچک است که مشاهده آن سخت است. بنابراین ، اندازه گیری دقیق تر مکان فعلی می تواند برای پیش بینی تهدید طولانی مدت بسیار مفید باشد.

فرانک مارکیس ، ستاره شناس ارشد در موسسه SETI و مدیر ارشد علمی در یونیستلار ، در یک انتشار رسانه ای گفت: “یکی از رمز و رازهای اصلی در مورد آپوفیس ، نحوه تغییر مدار آن هنگام تابش سیارک توسط خورشید است.” “شبیه سازی این اثر که” یارکوفسکی “نامیده می شود بسیار دشوار است ، بنابراین مشاهده مستقیم یک پنهان کاری تخمینی بسیار دقیق از موقعیت سیارک به ما می دهد.”

اگر شما علاقه مند به شرکت در مشاهده غیبت هستید ، یونیستلار و شریک آن SETI از آن استفاده می کنند یک صفحه تنظیم کنید که به شما کمک می کند تا آماده شوید.

بازی انفجار شرطی
سایت انفجار
سایت شرط بندی انفجار
سایت بازی انفجار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *